Už užkulisių... arba Petro arkliukai...

Visai netikėtai išėjo kalba apie elektronines parduotuves, tad nusprendėme su Jumis pasidalinti keletu juodų paslapčių...


Kaip žinoti, ar el. parduotuvė patikima?
Pirmiausia, į ką reikėtų atkreipti dėmesį - ar parduotuvėje yra skelbiamos pirkimo-pardavimo taisyklės ir privatumo politika – tai yra privaloma prekiaujant nuotoliniu būdu ir ši informacija turi atitikti šiai dienai Lietuvoje galiojančius įstatymus. (Dažniausiai juos rasite puslapio apačioje.)

Ne ką mažiau svarbu atkreipti dėmesį, ar yra pateikti pardavėjo rekvizitai. Jei Petras Petraitis susikūrė puslapį, kurį pavadino 'Petro arkliukai', tai tikrai nebūtinai yra oficialus įmonės pavadinimas ir vėliau gali tekti gaudyti Petrą kaip vėją (o gal arklį) laukuose... Vaizdo rezultatas pagal užklausą „hiding emoji“Paprastai oficialūs rekvizitai yra pateikiami kartu su registracijos numeriu ar įmonės kodu.


Stop!, o kaip žinoti, ar higienos ir grožio prekių parduotuvė patikima?
Geras klausimas. Lietuvoje kosmetikos gamintojus ir platintojus prižiūri valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, tačiau tikrai visų patikrinti nespėja ar net negali. O, klausiate, kodėl negali? Jei 'Petro arkliukai' oficialiai niekur neregistruoti, tai Petras nevykdo jokios veiklos ir jo tikrinti nereikia. Vaizdo rezultatas pagal užklausą „hands emoji“ Na, anksčiau ar vėliau atsektų finansų ministerija ir tada Petrui būtų liūdni arkliukai, bet vartotojų teisės neegzistuojančios įmonės į savo planinius patikrinimus, tikėtina, neįtrauks, todėl jei pardavėjas Jums, norint įsigyti prekę, nepateikia jokių veiklos registracijos duomenų, negalvokite, kad tik dėl to, jog išvengti mokesčių - jis taip išvengia ir visų kitų svarbių patikrinimų, kurie gali turėti įtakos ir Jums tiesiogiai, ne tik valstybės biudžetui.


Ej, tai kaip žinoti, ar perku saugią kosmetiką?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „confused emoji“
Galime tik patarti į ką reikėtų atkreipti dėmesį, vadovaujantis savo patirtimi, ES reglamentu dėl kosmetikos gaminių ir Lietuvos įstatymais.
Šiai dienai Lietuvoje draudžiama prekiauti kosmetika, kuri savo išvaizda gali priminti maisto produktą – taip yra dėl vaikų ir vyresnių saugumo. Vadinasi, jei parduotuvėje radote žiauriai fainą saldainio formos muilą, kuris atrodo taip skaniai, kad net nepanašus į muilą, neskubėkite džiaugtis – ši prekė neatitinka mūsų šalyje kosmetikai keliamų saugos reikalavimų ir, dievaži, jei šios parduotuvės neprižiūri vartotojų teisės, tai nieks ir negali atsakyti už tai, ką Jūs išbandinėsite ant savęs ar ant artimųjų.


Deja, perkant nuotoliniu būdu, sudėtinga apžiūrėti prekės etiketę, kuri pridėtų pasitikėjimo. Svarbu tai, jog etiketėje turi būti pateikiama partijos numeris (atsekamumui), galiojimo data arba tinkamumas po atidarymo (kai produktas uždarytas tinkamas naudoti 36 mėn.), būtent prekės pavadinimas (bei naudojimo instrukcija, jei nėra savaime suprantama) turi būti nurodoma lietuvių kalba, oVaizdo rezultatas pagal užklausą „exclamation mark“ betVaizdo rezultatas pagal užklausą „exclamation mark“tačiauVaizdo rezultatas pagal užklausą „exclamation mark“pilnas ingredientų sąrašas turi būti pateikiamas pagal tarptautinę INCI terminologiją. Tai labai svarbu ne tik dėl to, jog kažkas taip sugalvojo... Ši informacija gali kainuoti sveikatą ar net gyvybę, jei pvz., neduokdie, kažkoks produktas būtų naudojimas ne pagal paskirtį (netyčia suvalgytum saldainio formos muiliuką???Vaizdo rezultatas pagal užklausą „delicious emoji“) ir apsinuodijimo gydymui staigiai reikėtų pateikti informacija apie jo sudėtį gydymo įstaigai. Žinoma, prie šios informacijos sveikatos centrai dar gali prieiti ir ES kosmetikos notifikacijos centre, kur kiekvienas kosmetikos gaminys privalo būti įregistruojamas, tačiau, jei Petras neužregistravo savo veiklos, galėjo neužregistruoti ir muiliuko, o kas tada?

O gal galvojate: „Tai visai nesvarbu – visi sertifikavimai tik kelia kainą, o man jokios naudos, o man labai smagu pirkti tokį pigų produktą, užmaišytą Petro rūsyje - Petras nerašo savo Facebook paskyroje sudėties, bet rašo kad jis visas natūralus ir laaaabai fainas, taigi nemeluotų, tai ir nieko nenusinuodysiu...“

Laboratorijoje profesionaliai nepatikrinta produkto receptūra niekuomet nebus 100 proc. saugi, kad ir kokia natūrali - viena (net ir natūrali) medžiaga su kita gali sąveikauti kitaip nei tikėtumeisi ir ilgainiui produktas taptų nesaugus naudoti. Taip pat neveltui kosmetikos gamybos patalpoms reikia higienos paso, nes kai gamini natūralų produktą neprofesionaliomis sąlygomis, tai vėl gi jo vartojimo saugumas pakimba ant klaustuko. Na, tuomet telieka tikėtis, kad Petras turi draudimą išmokoms klientams, o alergijos pasekoje išdygs tik vienas mažas spuogelis, prieš išeigines, per kurias planavai niekur neiti, o tik tvarkytis namus.